Svátek sv. Ondřeje (30.11.) často připadá na začátek adventu. V minulosti, stejně jako na Štědrý den, se v předvečer svátku předpovídala budoucnost.
Protože v letošním roce začal advent později, můžeme věštby přesunout až na 24.12. Připravte si čtyři hrnky a pod každý dejte něco jiného – zelenou větvičku, hlínu, peníze a kousek chleba. Hlína znamená smrt (může to být i životní změna, kdy „umře“ něco starého a nepotřebného), chléb bohatou úrodu, peníze bohatství a větvička zdraví. Hrnečků může být i více – třeba s hřebenem (nemoc), nebo prstenem (svatba).
Asi nejoblíbenější věštbou jsou ale lodičky vyrobené ze skořápek ořechů a vosku. Kolik členů domácnosti – tolik lodiček. Vyrábí se jednoduše. Potřebujete půlku skořápky ze zdravého ořechu, zbytky starých svíček nebo koupený vosk a knoty. Knotek (asi 2 cm) vložíte mezi dvě párátka, abyste zajistili jeho správné umístění a stabilitu, ve starém hrnečku na mírném plameni roztavíte vosk a pak opatrně nalijete do skořápek. Odstraníte párátka a necháte zatuhnout. Do vosku můžete nakapat i několik kapek vonného oleje nebo použít vosk včelí, který voní medem už sám o sobě. A na Štědrý večer připravíte dostatečně velkou mísu a každý si vybere tu svoji lodičku. Zapálíte knoty a lodičky umístíte všechny vedle sebe na okraj mísy s vodou. Pokud se budou lodičky držet u sebe, tak rodina zůstane pohromadě, pokud se od sebe vzdálí, tak vás třeba čeká nějaká delší cesta nebo studium ve vzdáleném městě, svatba a stěhování. Která první zhasne, tak měla přece nejkratší knot!
V posledních několika letech se na trzích prodávají plovoucí svíčky z včelího vosku. Mají různé tvary i barvy a tak je jednodušší lodičky od sebe odlišit. Pak už si věštbu všichni společně pěkně užijete.